VIGTIGT AT VIDE
Øjenlaseroperationer regnes generelt for meget sikre og er normalt ikke forbundet med smerte eller ubehag i nævneværdigt omfang. Men det er et kirurgisk indgreb, og med det følger naturligvis altid en lille risiko, og der kan i enkelte tilfælde forekomme komplikationer, eller effekten af behandlingen kan blive mindre end forventet. I de allerfleste tilfælde kan vi udtale os herom på forhånd.
- Rødme: Efter en LASIK-behandling kan der forekomme små blødninger i slimhinden omkring øjet. Dette er helt ufarligt og forsvinder af sig selv i løbet af nogle dage.
- Øget lysfølsomhed: Enkelte oplever øget følsomhed overfor lys i den første tid. Det kan normalt afhjælpes med solbriller.
- Tørre øjne: Kvaliteten af tårevæsken i øjet reduceres midlertidigt. Det bevirker, at lyset kan blive lidt forvrænget, og det kan opleves som en slags tåge eller dis foran et i øvrigt skarpt syn. Typisk vil dette problem gå i sig selv efter nogen tid.
- Nattesyn: I sjældne tilfælde kan der opstå problemer med nattesynet og blænding ved mørkekørsel. Det skyldes som regel, at din pupil er midlertidigt forstørret. Det går over af sig selv, når du ikke længere drypper dine øjne.
- Når ophelingen i dine øjne er helt afsluttet, vil ca. 5-10 % have brug for en finjustering af synet med en ekstra laserbehandling. Det sker typisk efter seks måneder og uden beregning.
Der er på verdensplan kun indberettet sporadiske tilfælde af synsnedsættelse eller permanente komplikationer efter en laserbehandling. Risikoen for infektioner og komplikationer øges, hvis man ikke nøje følger lægens anvisninger med hensyn til f.eks. drypning af øjnene i dagene efter behandlingen. Mindre komplikationer kan forekomme, men de allerfleste kan afhjælpes med enten ved en ny behandling og/eller ved at tage medicin i en periode.
Bestil tid til en forundersøgelse og få svar på, om du kan få behandlet dine synsfejl.
BESTIL TID HER >